11. 11. 2018

Крым. История полуострова от древности до наших дней

Чей был полуостров с точки зрения исторической ретроспективы

Текст: The Screen

 

Після анексії Росією Кримського півострова багато говорили про періоди у його історії. Ми у The Screen згадали, хто впливав на територію сучасного Криму протягом століть.


 
 

В античні часи півострів Крим носив назву Таврика. Ця назва походить від найдавніших племен Таврів, які заселяли територію півострова. Пізніше на територію заселяються кіммерійці, а ще пізніше скіфи. У 7 столітті до нашої ери греки починають колонізувати кримський півострів.

Пізніше на зміну грекам приходять римляни. За часів навали гунів на європейський континент Крим переходить під їх владу. І залишається під їх руйнівним впливом до тих пір, поки не приходять візайнтійско- хозарські племена. І лише пізніше на території Криму з’являються слов’яни.

Слов’яни з’являються на Кримській території в 9 столітті. Київський князь Святослав Ігорович оголошує Київський протекторат на території півострова. А інший київський князь Володимир в 988 році продовжує цей шлях.

У 13 столітті на територію півострова вторгаються представники Золотої Орди. Саме татаро-монголи і приносять сучасну назву Крим. Завойовники захоплюють місто Солхат, через яке проходить торговий шлях з Перекопопа в Кафу (нинішня Феодосія). Татари зміцнюють місто стінами і широким ровом. Поселення отримує назву «Кьирим», що в перекладі на російську означало «рів». Пізніше цю назву отримує і весь півострів.

В ті часи економіка на півострові процвітала. Дуже активною була торгівля. З півострова експортували зернові. Також існував й другий процвітаючий бізнес. Це работоргівля. Покупку — продаж людей в причорномор’ї контролювали італійці. Основними покупцями були європейці. За даними деяких істориків, за 250 років Кримські хани продали в рабство близько 3 млн. слов’ян.

***

Навесні 1475 року біля Кримських берегів з’являється турецький флот. Турки намагаються захопити південно-західну частину кордону Росії. В цей час Григорій Потьомкін пише Катерині II про необхідність захисту жителів Криму від турецького рабства.

У війні 1768- 1774 років турецька армія зазнає поразки. До Росії переходить місто Керч. Також фортеці Азов і Кінбурн. Російські кораблі отримують можливість вільно плавати по Чорному морю. Так півострів стає російським. Мусульманські жителі залишають його територію, перебравшись до Туреччини.

Губернатором півострова призначається князь Потьомкін. Економіка Криму починає швидко розвиватися. На півострові закладається місто Севастополь. Він стає базою Чорноморського флоту. У невеликого містечка Ак-Мечеть будується місто Сімферополь. Це місто стає столицею таврійської губернії.

Чергова спроба відірвати Крим від Росії робиться в 1787 році. Для ліквідації російської військово-морської бази Англія, Швеція і Прусія обіцяють Стамбулу військову допомогу і кредити. Але Туреччина зазнає нищівної поразки. Війна закінчується укладенням Ясського мирного договору в 1791 році, за яким Крим і Новоросія (південний схід України) на довгі часи закріплюються за Росією.

Після приєднання Криму Росія стає хлібовиробляючою державою. Південні степи приносять величезні доходи. Приєднання Криму в кінці XVIII століття стає однією з найбільших геополітичних перемог Росії за всю її історію. Порівняти з нею можна було тільки прорив за часів Петра Першого до північних морів через прорубане на Балтиці «вікно в Європу».

***

Другу спробу захопити Севастополь і передати Крим до складу Туреччини європейські держави роблять в середині XIX століття. Після того як адмірал Нахімов знищив весь турецький флот, Англія і Франція за участю Сардинії і Туреччини оголошують війну Росії. У 1854 році західноєвропейські колоніальні війська починають вторгнення до Криму. З цього моменту ім’я Севастополя стає надбанням не тільки російської, а й світової історії. За 11 місяців облоги англо-французькі сили обрушують на Севастополь близько мільйона 400 тисяч артилерійських снарядів і 28 з половиною мільйонів рушничних куль. Цієї кількості металу вистачило б на кілька військових кампаній в Європі.

У 1856 році Росія програє Кримську війну. Однак перемогу можна назвати пірровою — настільки великі втрати союзників: в Парижі в пам’ять про події тих днів одну з головних вулиць назвали Севастопольським бульваром. А англійські гвардійці і понині носять нашивки з назвами кримських міст, де назавжди залишилися їхні попередники.

На початку XX століття Крим належить до Таврійської губернії. Радянська влада затверджується в Криму пізніше, ніж в центрі Росії. Опора більшовиків в Криму — Севастополь. Крим проголошений Радянською Соціалістичною Республікою Тавриди. Але на рік Крим стає спочатку німецьким, а потім франко-англійським. Остаточно Кримська Автономна Радянська Соціалістична Республіка у складі РРФСР оголошується восени 1921 роки після перемоги над генералом Денікіним.

Крим і друга половина ХХ століття

У роки Великої Вітчизняної війни кримчани мужньо борються з ворогом. 250 днів оборони Севастополя, Керченсько-Феодосійська десантна операція, Вогняна земля Ельтігена, історія підпільників і партизан стають сторінками військової літописі. За стійкість і мужність захисників Севастополю і Керчі присвоюються звання «Місто-герой».

Вранці 8 травня 1944 року розпочинається депортація з Криму кримських татар. У 70 ешелонах вивезено 188 626 осіб: в більшості — жінки, діти і люди похилого віку. На фронтах видані спеціальні накази про звільнення з армії кримських татар. Їх також відправляють на спецпоселення. Більша частина була виселена в Узбекистан, прилеглі райони Казахстану і Таджикистану. Невеликі групи відправили в Марійську АРСР, на Урал і в Костромську область Участь кримських татар незабаром розділили 11 тисяч вірмен, понад 12 тисяч болгар і 14,5 тисяч греків. Всього з Криму вислано понад 300 тисяч жителів.

Участь кримських татар незабаром розділили 11 тисяч вірмен, понад 12 тисяч болгар і 14,5 тисяч греків. Всього з Криму вислано понад 300 тисяч жителів.

 

В дорозі і в перші роки депортації гине понад 40% засланців.

Офіційна причина депортації — співпраця з окупантами. Через двадцять років, в 1967-му, огульне звинувачення всіх кримських татар та інших народностей півострова у співпраці з фашистами буде визнано необґрунтованим.

***

19 лютого 1954 року виходить указ про передачу Кримської області Україні. Традиційно йдеться, що Хрущов від імені Росії зробив Україні царський подарунок. Насправді, указ підписує голова Президії Верховної Ради СРСР Ворошилов, а підписи Хрущова в документах, що стосуються передачі Криму Україні, немає взагалі.

Вважається, що витоки такого рішення кримської проблеми слід шукати в скрутному економічному становищі півострова. За статистикою, за час війни населення Криму зменшилося вдвічі, а після депортації кримських татар його населяє лише 500 тисяч чоловік. На півострові панують розруха і голод. Тисячі скарг в Центр і призводять до того, що радянський лідер вирішує таємно відвідати півострів глибокої осені 1953 року. Кримська дійсність шокує першого секретаря.

У наступні роки статус Криму серією договорів між Москвою і УРСР був однозначно закріплений: це територія України. Сам Сімферополь був виведений з юрисдикції Кримської області ще в 1948 році і підпорядкований безпосередньо Москві.

Після розвалу СРСР серією  міждержавних договорів Російська Федерація виступала гарантом територіальної цілісності України.

 

Ряд интересных фактов о Крыме

 

Самая посещаемая улица — Набережная Ялты. В год по Набережной прогуливается свыше 700 тысяч гостей курорта, не считая самих ялтинцев.

Самая древняя «цивилизованная» дорога появилась в Крыму во II в. до н. э. и была построена римлянами. Она называлась «виа Милитари» (Военная дорога) и соединяла два римских гарнизона, стоявших в Херсонесе.

Музыканты известной группы «Кино» решили основать свою группу в 1981 году в поселке Морское (восток полуострова).

Самая высокая вершина Крымских гор — Роман-Кош. Её высота — 1545 м.

Крупнейшая (по числу жертв) катастрофа на Черном море произошла 7 ноября 1941 г. В этот день у Ялты затонул в результате налета немецкой авиации теплоход «Армения». На его борту находились беженцы из Крыма, пациенты и врачи нескольких госпиталей. Спаслось только 8 человек. Число погибших составило по разным оценкам от 5000 до 7000 человек.

 

Теги:

Подпишись на рассылку и будь в курсе!

Самое интересное за неделюПодпишись на рассылку и будь в курсе!

Самое интересное за неделю