18. 05. 2021

Відтінки червоного: 6 небанальних книг щодо лівої ідеології

Пiдбiрка вiд редакцiї

Текст: The Report

Комунiзм, Карл Маркс, соцiалiзм. «Червонi» спогади минулого начебто йдуть у iсторiю, проте лiвi iдеi не полишають свiт. Редакцiя The Report зiбрала добiрку достатньо небанальных книг про iдеї та перспективи лiвих рухiв.

***

Девід Харві «Коротка історія неолібералізму»

Історія неоліберальної революції, розпочатої приблизно в один час Піночетом, Рейганом, Ден Сяопіном і Маргарет Тетчер: чому те, що було радикальним, стало консенсусом і чи зможе світ позбутися неоліберального культу і повернутися до лівої нормі, яка, на думку автора, створила повоєнне процвітання.

***

Гай Стендінг «Прекаріат: новий небезпечний клас»

Стендінг описує клас «нових неспокійних»: вони витрачають час в соціальних мережах, не мають життєвого плану і професійної ідентичності, економічно незахищенi і втрачають коріння. Ліві повинні придумати для прекаріата краще завтра, інакше праві демагоги заманять його в мережі фашизму 2.0.

***

Майкл Хардт, Антоніо Негрі «Імперія»

Критика Імперії, нового всесильного утворення, що не має центру й суверена, принципово відмінного від недавніх колоніальних імперій.  Принципи протистояння Імперії, пропоновані Хардтом і Негрі, сходять скоріше не до антиколониализму, а до двох рокiв, описаних святим Августином у часи остаточного занепаду Римської імперії.

***

Чхан Ха Джун «Bad Samaritans: The Myth of Free Trade and the Secret History of Capitalism»

Економіст з Південної Кореї спростовує ліберальні догми: про користь вільної торгівлі і шкоду протекціонізму, про ледачi і працьовитi народи, про перевагу приватної власності перед державною, про те, що вільний ринок —  друг демократії і ворог корупції.

***

Террі Іглтон «Чому Маркс був правий»

Риторична вправа, апологія Маркса у вигляді відповідей на десять популярних претензій до нього.  Знаменитий англійський літературознавець пред’являє читачеві Маркса з людським обличчям — прихильника демократії і індивідуалізму, середнього класу і духовної свободи, дивуючись при цьому посмертною долею Маркса,  якого ніхто майже не зрозумiв.

***

Ерік Хобсбаум «How to Change the World: Tales of Marx and Marxism»

Нариси з історії марксизму, написані занменитим англійським істориком за півстоліття вивчення цього предмета.  Рівний тон, неочевидні теми, величезне знання нюансів і деталей — і, зрозуміло, віра в неминучість ідеологічної перемоги Маркса в недалекому майбутньому.

Подпишись на рассылку и будь в курсе!

Самое интересное за неделюПодпишись на рассылку и будь в курсе!

Самое интересное за неделю